Ogłoszenie

Zachęcamy do aktywnego udziału w życiu forum.


#1 2015-01-15 10:52:04

 Borknagar

Platynowy Zlotowicz

Skąd: Krk
Zarejestrowany: 2013-09-19
Posty: 570
Punktów :   
Motocykl: Awasaki Zetor

Wymiana opon - co ile

Hej, chciałem znaleźć odpowiedź na nurtujące mnie pytanie. Mianowicie, co ile trzeba wymieniać opony motocyklowe? Mam na myśli normalną jazdę turystyczną.

U mnie opony (rocznik 2013, końcówka) przejechały 10k. Słyszałem z różnych źródeł (znajomi, instruktorzy, net), że 12k dla opon turystycznych to max, potem należy je wymienić. Czy powinienem się kierować przebiegiem opon, czy raczej stanem bieżnika? Szczerze mówiąc myślałem, że dobiję co najmniej do 15k na moich oponkach (Michelin Pilot Road 3), ale teraz mam wątpliwości.


Bo motocykl to pierwotna magia, siła zakutego w żelazo Templariusza z poszczerbionym mieczem, na zbryzganym krwią, czarnym, słaniającym się na nogach koniu. (http://http-riderblog-pl-in.riderblog.pl/)

Offline

 

#2 2015-01-15 11:08:05

 dobrzan

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2011-01-25
Posty: 101
Punktów :   
Motocykl: Zephyr 550 '92
WWW

Re: Wymiana opon - co ile

Myślę, że nikt nie mierzy zużycia opony jej dotychczasowym przebiegiem. Tylko głębokością bieżnika, starzeniem gumy.

Mi się wydaje, że nawet gorzej mają opony które długo stoją zamiast jeździć, zwłaszcza "pod chmurką"
A jak u Cibie z głębokością bieżnika?

Offline

 

#3 2015-01-15 11:19:47

 Jachoo

Platynowy Zlotowicz                      Administrator

Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2013-03-12
Posty: 2629
Punktów :   27 
Motocykl: ZR750 Husarya

Re: Wymiana opon - co ile

Tak jak wyżej. Nie patrz na ilość przejechanych km tylko na stan opony tzn. głębokość i stan bieżnika oraz ogólny stan gumy (czy nie pęka, kruszeje). Ewentualnie przy starszych oponach warto zwrócić uwagę czy nie mają "poklockowanego" bieżnika co również je dyskwalifikuje mimo że mogą mieś wysoki protektor i gumę w super stanie.


__________________________________________________________________________________________

Wystarczy, że odpowiesz sobie na jedno zajebiście, ale to zajebiście ważne pytanie: Co lubię w życiu robić? ...
... A potem zacznij to robić.

Offline

 

#4 2015-01-15 11:26:24

 PalaszD

Platynowy Zlotowicz                      Administrator

1040198
Call me!
Skąd: Września
Zarejestrowany: 2012-03-01
Posty: 6449
Punktów :   40 
Motocykl: ZR1100, GTR1400, Ogar200
WWW

Re: Wymiana opon - co ile

dokładnie - tylko i wyłącznie stan bieżnika i wiek opony.
Jesli planujesz dłuższe trasy, to niestety trzeba przewidzieć co się stanie...
Kumpel miał w miarę dobrego Metzelera z tyłu, zrobił do Chorwacji i nazad ok 400km i wracał na całkowitej szmacie...
o zużywaniu się opony decyduje przede wszystkim stan ciśnienia w oponach. Ja zawsze jeżdże na 2,5 z przodu i z tyłu. Rodzaj nawierzchni i styl jazdy też ma wpływ na zużycie. Także "dociążenie" motocykla.
Na opony nie ma reguły... Sportowe kleją się super do asfaltu w każdych warunkach, za to znikają jak wypłata. Natomiast na typowo turystycznej nie poprzycierasz podnóżków, bo mogą być uślizgi.

Ja zawsze jeździłem dopóki nie zaczęły się pokazywać druty, albo płótno (w zależności od opony) TYLKO TYŁ. Przód jest ważniejszy i jak już bieżnik zlewa się z resztą to czas na zmianę.
Teraz pierwszy raz mam dwie nowe opony i już wiem, że tylko takie będę zakładał...


Kawasaki Zephyr - jedyny słuszny

Offline

 

#5 2015-01-15 13:17:31

 Pudelski7

Zlotowicz                                    Moderator

Skąd: Jasło
Zarejestrowany: 2009-08-30
Posty: 1848
Punktów :   26 
Motocykl: Kawasaki Zephyr 1100

Re: Wymiana opon - co ile

Ja wymieniam opony jak "przestaną być legalne" czyli jak bieżnik zrówna się ze znacznikiem. No i drugim kryterium jest stan gumy.


motocykl jest najlepszy, bo zapewnia wspanialy kontakt ze wszystkim.
Doświadcza sie przyrody, smakuje kultury odwiedzanych krajow,
na wlasnej skorze doswiadcza sie kaprysow przyrody, wiatru, deszczu. Przeżycie jest pelniejsze...
http://www.motostat.pl/user_images/7652/icon3.png

Offline

 

#6 2015-01-15 13:51:58

 mar33cki

Srebrny Zlotowicz                       Administrator

Skąd: Oleśnica
Zarejestrowany: 2012-09-05
Posty: 2231
Punktów :   16 
Motocykl: FZS 1000 Fazer

Re: Wymiana opon - co ile

ja wymieniałem tylną (na funkiel nówkę z fabryki, miała dosłownie kilka tyg) w zeszłym roku, zrobiłem na niej ok 15 tysi i w zasadzie niewiele więcej jeszcze zrobię. późną wiosną będzie na śmietnik. Przednią też wymieniłem (też nówka), ale w połowie sezonu i jeszcze spokojnie na niej pojeżdżę przyszły sezon.
Gwoli ścisłości - wychodzi mi ok 10tyś km na sezon

spotkałem się z opiniami, że przód starcza na 2 tyły i tak chyba będzie...


1. Nie jeździć szybciej od swojego Anioła Stróża!!!
2. Uważać na samobójczo podlatujące ptactwo...
3. Tyle razy kontrolowanie i własnochętnie wsiąść i zsiąść z moto...
aktualny stan Mustanga

Offline

 

#7 2015-01-15 14:20:13

 Yamamoto

Srebrny Zlotowicz

Skąd: KOS/SMI
Zarejestrowany: 2011-09-04
Posty: 2645
Punktów :   33 
Motocykl: JapCrap750,K1200RetroSport
WWW

Re: Wymiana opon - co ile

Wymień i ja ją dojadę do tych 15 kkm:D


Cierpię na kompleks dużego brzucha i małego fiuta.
Motto: http://www.youtube.com/watch?v=vM-jF6q-8Gw
oraz
https://youtu.be/yG3PjM7pe-U

Offline

 

#8 2015-01-15 16:11:52

 Borknagar

Platynowy Zlotowicz

Skąd: Krk
Zarejestrowany: 2013-09-19
Posty: 570
Punktów :   
Motocykl: Awasaki Zetor

Re: Wymiana opon - co ile

Ok, a wymieniać od razu cały komplet, czy tylko zużytą oponę? Jeśli pojedynczo, to tylko ten sam producent/marka, czy można mieszać? A może to proszenie się o kłopoty?


Bo motocykl to pierwotna magia, siła zakutego w żelazo Templariusza z poszczerbionym mieczem, na zbryzganym krwią, czarnym, słaniającym się na nogach koniu. (http://http-riderblog-pl-in.riderblog.pl/)

Offline

 

#9 2015-01-15 16:20:22

 PalaszD

Platynowy Zlotowicz                      Administrator

1040198
Call me!
Skąd: Września
Zarejestrowany: 2012-03-01
Posty: 6449
Punktów :   40 
Motocykl: ZR1100, GTR1400, Ogar200
WWW

Re: Wymiana opon - co ile

Można mieszać, nigdzie (nawet w Niemczech) nie masz  takiego prawa, że muszą być obie takie same. Z przodu możesz mieć np Metzelera, a z tyłu Michelina (to tylko przykład)
Wymieniaj tylko te, co są zużyte do ogranicznika.


Kawasaki Zephyr - jedyny słuszny

Offline

 

#10 2015-01-15 17:16:57

 Jachoo

Platynowy Zlotowicz                      Administrator

Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2013-03-12
Posty: 2629
Punktów :   27 
Motocykl: ZR750 Husarya

Re: Wymiana opon - co ile

Zakładasz takie jaki ci pasują. Jedni wolą mieć miękką na przodzie a drewno z tyłu a inni odwrotnie. Wszystko kwestia preferencji jeźdźca. Jeśli druga opona jest dobra a parametrami ci odpowiada to nie masz co jej zmieniać.


__________________________________________________________________________________________

Wystarczy, że odpowiesz sobie na jedno zajebiście, ale to zajebiście ważne pytanie: Co lubię w życiu robić? ...
... A potem zacznij to robić.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.saifirani.pun.pl www.sitegothic.pun.pl www.envoysofsky.pun.pl www.wszystkonatelefon.pun.pl www.avatar2009.pun.pl