Ogłoszenie

Zachęcamy do aktywnego udziału w życiu forum.


#1 2020-05-07 20:18:13

 shrek

Użytkownik

Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2019-11-21
Posty: 31
Punktów :   
Motocykl: Kawasaki Zephyr 550

Przedni hamulec

Witam,
Mam problem z przednim hamulcem. Od pierwszych jazd próbnych czasami (nie zawsze) pojawia się problem z zaciskaniem przedniego hamulca - nie wraca. Zaciski zostały zregenerowane - nie pomogło. Przewody hamulcowe wymienione - dziś się okazało że t też nie pomogło.
Ostatnio zrobiłem 50 km i nie było żadnych problemów, dziś po wyjechaniu z parkingu tak mi zacisło hamulec w tracie hamowania na światłach, że aż dym z tarcz poszedł. Moto było tak zahamowane, że nie było opcji ruszyć. We trzech znosiliśmy Zephyra z ulicy - trzeba było podnieść.

Teraz najważniejsze - przyczyną zatrzymania hamulca jest ciśnienie w przewodach, bo klamka była twarda - dało się ruszyć tylko 2 - 3 mm przy użyciu dużej siły - to chyba eliminuje zaciski wg mojego rozumowania.
Tłoczek wraca bo obserwowałem podczas siłowania z klamką.
Po około 40 minutach postoju układ sam zmniejszył ciśnienie. Hamulec puścił całkowicie, dźwignia się zluzowała, a ja wróciłem do domu używając tylnego hamulca.

Potem na parkingu testowałem jeszcze hamulec wiele razy i żyleta

Czy ktoś miał taki problem? Jedyne co nie było robione to pompa, ale nie wiem czy to może być problemem. W momencie kiedy hamulec trzyma to dźwignia jest w pozycji "zero" a tłoczek nie jest wciśnięty.

Pytanie pomocnicze: czy pompa z 750 będzie pasować?

Pozdrawiam!

Ostatnio edytowany przez shrek (2020-05-07 21:38:41)

Offline

 

#2 2020-05-08 06:45:09

 Yamamoto

Srebrny Zlotowicz

Skąd: KOS/SMI
Zarejestrowany: 2011-09-04
Posty: 2645
Punktów :   33 
Motocykl: JapCrap750,K1200RetroSport
WWW

Re: Przedni hamulec

Nie spotkałem się. Co z pompą? Dla świętego spokoju bym zrobił. Dwa piwa czasu i zestaw naprawczy.
Hamuj tyłem nie będzie problemu z przodem

Ostatnio edytowany przez Yamamoto (2020-05-08 06:46:11)


Cierpię na kompleks dużego brzucha i małego fiuta.
Motto: http://www.youtube.com/watch?v=vM-jF6q-8Gw
oraz
https://youtu.be/yG3PjM7pe-U

Offline

 

#3 2020-05-08 08:00:23

 Jachoo

Platynowy Zlotowicz                      Administrator

Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2013-03-12
Posty: 2629
Punktów :   27 
Motocykl: ZR750 Husarya

Re: Przedni hamulec

Sytuacja co najmniej dziwna. Też sprawdziłbym pompkę, a a dopiero potem myślał o wymianie na Z 750 czy coś innego. Myślę że każda będzie pasowała pod warunkiem że tłoczek będzie takiej samej lub większej średnicy niż Zephyrowski.
Jedno jest pewne, musisz to zrobić bo jazda z czymś takim grozi utratą życia lub zdrowia.


__________________________________________________________________________________________

Wystarczy, że odpowiesz sobie na jedno zajebiście, ale to zajebiście ważne pytanie: Co lubię w życiu robić? ...
... A potem zacznij to robić.

Offline

 

#4 2020-05-08 11:46:02

 shrek

Użytkownik

Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2019-11-21
Posty: 31
Punktów :   
Motocykl: Kawasaki Zephyr 550

Re: Przedni hamulec

Panowie jestem nowy w motocyklach i moge zadawać głupie pytania. Ale jak działa klamka hamulca?
Zaobserwowałem, że mam zero luzu między klamką, a tłoczkiem w pompie. Jak tylko leciutko złapie klamkę to tłoczek się rusza - absolutny brak luzu.
Czy tak ma być. No bo jak tak jest dobrze, to muszę jakoś zweryfikować, czy tłoczek nie jest zawsze lekko wciśnięty. Czy klamka po naciśnięciu wraca to pozycji zero pod wpływem powrotu tłoczka pompy czy jest jakaś sprężynka, która pomaga w tym ruchu?
Dodam, że pierwszą rzeczą jaką wymieniłem w moto była pompa hamulca bo moja była złamana. Pompa którą zamontowałem nie miała klamki. I teraz obawiam się czy może nie jest tak, że klamka nie pasuje do tej pompy.

Offline

 

#5 2020-05-08 13:40:26

 Yamamoto

Srebrny Zlotowicz

Skąd: KOS/SMI
Zarejestrowany: 2011-09-04
Posty: 2645
Punktów :   33 
Motocykl: JapCrap750,K1200RetroSport
WWW

Re: Przedni hamulec

1 Jak można złamać pompe hamulca?
2 Klamka wciska tłoczek.
3 Klamka wraca, bo sprężyna i ciśnienie w układzie.
4 Ściągnij serwisówke i się zapoznaj.
5 Pompy i klamki Kawasaki powinny pasować. Ma wszystko chodzić luźno.
6 Polecam HMK Kraków
7 Pompa hamulcowa raczej ER5 niż Z750

Ostatnio edytowany przez Yamamoto (2020-05-08 13:57:03)


Cierpię na kompleks dużego brzucha i małego fiuta.
Motto: http://www.youtube.com/watch?v=vM-jF6q-8Gw
oraz
https://youtu.be/yG3PjM7pe-U

Offline

 

#6 2020-05-08 14:12:34

 shrek

Użytkownik

Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2019-11-21
Posty: 31
Punktów :   
Motocykl: Kawasaki Zephyr 550

Re: Przedni hamulec

Do pompy przykręcone jest lusterko. Ktoś urwał lusterko razem z kawałkiem tej "tulejki" w której jest gwint i nie było do czego zamontować lusterka.

Z tą pompą to źle sie wyraziłem. Kupiłem pompę z Zephyr 750:) Będzie dobra?

Update: jednak źle to oceniłem. Winne są zaciski.
Wyciągnąłem klamkę z pompy hamulcowej (chciałem, być pewny że nie naciska) i pojechałem na wycieczkę po parkingu. Po przejechaniu jakiś 300 m zszedłem z zephyra i sprawdziłem dłonią tarcze. Jadna z tarcz aż parzyła. Pewnie wczoraj jak mi zacisło hamulce to od temperatury tarczy. Co teraz? Jak żyć

Ostatnio edytowany przez shrek (2020-05-08 19:17:47)

Offline

 

#7 2020-05-08 20:31:49

 Yamamoto

Srebrny Zlotowicz

Skąd: KOS/SMI
Zarejestrowany: 2011-09-04
Posty: 2645
Punktów :   33 
Motocykl: JapCrap750,K1200RetroSport
WWW

Re: Przedni hamulec

Rozebrać zaciski i sprawdzić raz jeszcze. Nie zamieniłeś miejscami zacisków (odpowietrzniki powyżej końcówek przewodów)? Blaszki dobrze ułożone?


Cierpię na kompleks dużego brzucha i małego fiuta.
Motto: http://www.youtube.com/watch?v=vM-jF6q-8Gw
oraz
https://youtu.be/yG3PjM7pe-U

Offline

 

#8 2020-05-08 20:59:59

 shrek

Użytkownik

Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2019-11-21
Posty: 31
Punktów :   
Motocykl: Kawasaki Zephyr 550

Re: Przedni hamulec

Odpowietrzniki są powyżej końcówek przewodów. Nie znam się na tym.
Umówiłem się w tym serwisie HMK na naprawę. Przez łikend nie pojeżdżę.

Offline

 

#9 2020-05-09 21:41:23

 rafi068

Platynowy Zlotowicz

Skąd: Białężyn <PZ>
Zarejestrowany: 2015-03-20
Posty: 1284
Punktów :   20 
Motocykl: Zephyr 550

Re: Przedni hamulec

klamka naciska tłoczek w pompie poprzez taką dźwignię, która też rozwiera czujnik stopu. jak odchylisz klamke od manetki, to powinien być luz. Widać od spodu jak przy wciskaniu klamki wciska się też tłoczek ok 7mm tak na oko. Albo stoi Tłoczek w pompie, albo tak jak wspominałeś zaciski/prowadnice zacisków źle poskładane i Blokuje. Ale raczej stawiałbym na zarżnięty tłoczek w pompie.

Offline

 

#10 2020-05-11 09:01:54

 shrek

Użytkownik

Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2019-11-21
Posty: 31
Punktów :   
Motocykl: Kawasaki Zephyr 550

Re: Przedni hamulec

Magi ciąg dalszy. Po ostatniej wycieczce po parkingu, o której pisałem, koła się kręciły - przeprowadziłem zephyra w miejsce parkowania. Wczoraj schodzę do moto, a tam koło przednie zablokowane na amen! Odkręciłem odpowietrznik i wylało się trochę płynu, a hamulec odpuścił....

Sprawa załatwiona przez serwis HMK polecony przez Yamamoto.

Pomogło czyszczenie pompy hamulcowej w myjce ultradźwiękowej. Uzasadnienie awarii jest takie, że zatykał się otwór w pompie. Ma to sens, bo jak hamulec jest puszczony, tłoczek wraca, to nie ma prawa być ciśnienia w przewodach - płyn powinien wrócić do zbiornika.

Jestem po trzech jazdach już, w sumie 150 km i problem znikł. Po każdej jeździe sprawdzałem dłonią tarcze i zawsze zimne.

Ostatnio edytowany przez shrek (2020-05-24 11:34:03)

Offline

 

#11 2020-09-18 08:52:07

 carrot

Nowy użytkownik

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2015-05-31
Posty: 8
Punktów :   
Motocykl: Kawasaki Zephyr 550, 93r.

Re: Przedni hamulec

Mam podobną sytuacje!  Po garażowaniu przez zimę okazało się, że przedni hamulec prawie nie działa, a klamka wchodzi jak masło. Zero wycieków - nie wiem jak do tego doszło (różnica temperatur?) Jakiś czas temu zabrałem się za wymianę płynu hamulcowego w przednim hamulcu, bo praktycznie nie łapał. Odpowietrzyłem układ, upewniłem się, że nie ma wycieków i zrobiłem rundę - wszystko grało.

Kilka dni później na wypadzie na drugi koniec miasta z przedniego koła poleciał dym. Jechałem już trochę szybciej i po prostu moto zaczął sam powoli hamować - do zatrzymania. Okazało się, że dym był z przednich tarczy i musiałem odczekać aż ostygną. Tak samo, jak autor posta, dojechałem do celu używając tylnego hamulca.

Zatem zabieram się do przeczyszczenia pompy hamulcowej, bo płyn mojej Kawie miał ze 100 lat i bardzo możliwe, że jakieś zanieczyszczenia ją przyblokowały.

Offline

 

#12 2020-09-21 02:36:06

 shrek

Użytkownik

Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2019-11-21
Posty: 31
Punktów :   
Motocykl: Kawasaki Zephyr 550

Re: Przedni hamulec

Dodam, że u mnie pompa była czyszczona w trakcie wcześniejszych napraw. Dopiero ultradźwięki pomogły.

Tylko musisz odróżnić jakoś sytuację z brudem w pompie od niewracających klocków hamulcowych.

Przy brudnej pompie na postoju, kiedy hamulec jest złapany, a klamka w pozycji neutralnej, utrzymuje się ciśnienie w przewodach.

Powodzenia!

Ostatnio edytowany przez shrek (2020-09-21 02:39:30)

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.vampires-resurrection.pun.pl www.shinobiwalka.pun.pl www.jumpstyle-polska.pun.pl www.narutoyoyo.pun.pl www.se-graffiti.pun.pl